5 najczęstszych objawów odwodnienia
Woda jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest podstawowym elementem budulcowym, występuje we wszystkich tkankach, narządach oraz płynach ustrojowych. Stanowi około 60 proc. ludzkiego ciała. Bez wody organizm ludzki jest w stanie przetrwać około sześciu dni. Człowiek traci wodę z organizmu w trakcie oddychania, wraz z oddawaniem moczu oraz z potem. Na odwodnienie organizmu najczęściej są narażone dzieci i osoby starsze. Dorosły człowiek powinien przyjmować około 1,5 litra płynów dziennie. W upalne dni nawet 2,5 l. Odwodnienie może być śmiertelnie niebezpieczne. Jakie są najczęstsze symptomy odwodnienia i jak rozpoznać jego objawy?
 1. Silne pragnienie – gdy zaczyna brakować nam wody, to pierwszy sygnał wysyłany przez nasz organizm. Co więcej seniorzy powinni pić wodę regularnie, gdyż wraz z wiekiem pragnienie zanika
 2. Coraz rzadsze oddawanie moczu (jeżeli już go oddajemy, to jest w kolorze ciemnożółtym). Jasnożółta barwa moczu świadczy o tym, że jesteś dobrze nawodniony, jeżeli jest ciemnożółty to sygnał, że powinniśmy pić zdecydowanie więcej wody!
 3. Ogólne zmęczenie, senność, bóle głowy – u wielu osób odwodnienie może wywoływać migreny. Wraz z potem tracimy cenne sole mineralne, m.in. sód i potas, co powoduje, że zmienia się skład naszej krwi, na co z kolei wyczulony jest mózg - w konsekwencji powoduje to chroniczne zmęczenie i bóle głowy
4. Zaparcia – gdy wody w jelitach jest za mało, trawienie przebiega w sposób nieprawidłowy, jeżeli masz zaparcia staraj się pić więcej wody w ciągu dnia, to prosty i skuteczny sposób na wyeliminowanie tego nieprzyjemnego problemu 5. Spadek elastyczności skóry – odwodnienie powoduje zmiany faktury skóry, staje się ona miejscami wysuszona, szara lub całkiem blada – po prostu traci sprężystość. Co więcej mogą pojawić się wypryski. Trzeba wypijać przynajmniej osiem szklanek dziennie, żeby skóra odzyskała zdrowy wygląd. Objawy odwodnienia trudno jest przeoczyć, ale lekceważone mogą prowadzić do poważnych zaburzeń naszego organizmu. Pamiętajmy zatem o regularnym nawadnianiu, wybierajmy wodę niegazowaną, możemy urozmaicać ją różnymi owocowymi dodatkami o czym pisałam już wcześniej. Dbajmy o siebie i naszych bliskich!

Zobacz więcej

 • Bieganie 2018-07-18
  Lubicie trenować z muzyką? Czy Wam to przeszkadza? Ja kocham trenować z muzyką. Szybciej mija mi czas w czasie...
 • Bieganie 2018-05-22
  Co to jest Fitness Walking? Na co dzień pracuję jako trener personalny. Głównie zajmuję się...
 • Ogólne 2018-10-23
  Ewuniu na wstępie dziękuję Ci za ten wspaniały i niezwykle kreatywny dzień! Może przedstawię w ogóle...
 • Bieganie 2018-04-05
  Za co kocham bieganie? Za pewność siebie! Za poznawanie wspaniałych ludzi na swojej drodze.Za zwiedzanie...