5 sposobów jak przetrwać bieganie w upałach

Żar lejący się z nieba to nie lada wyzwanie dla każdego, co z kolei mają zrobić sportowcy, dla których bieganie w gorące dni wcale nie należy do łatwych i przyjemnych? Często wtedy pojawia się pytanie: biegać czy poczekać na chłodniejsze dni? Odpowiedź jest jedna: BIEGAĆ. Ale robić to z głową, mądrze się przygotować i zastosować kilka sprawdzonych wskazówek.

  1. Pij, pij, pij. O nawadnianiu organizmu pisałam już wiele razy. W przypadku aktywności podczas słonecznych dni ma ono szczególne znaczenie, przegrzany organizm obniża nasze samopoczucie, a także sprawność. Podczas upałów szybciej pozbywamy się wody z organizmu, dlatego tak ważne jest regularne picie wody. Podczas dłuższych dystansów (8 km i więcej) dobrze jest biegać z półlitrową butelką wody. Warto wtedy popijać ją regularnie małymi łykami.
  2. Wybieraj optymalną porę treningu. Najlepiej taką, kiedy jest chłodniej. Latem słońce wcześnie wstaje, o 4 rano już robi się jasno, dlatego biegaj wcześnie rano albo późno wieczorem, kiedy upał zelżeje. Pamiętaj, żeby przed porannym biegiem wypić co najmniej jedną szklankę wody, a w przypadku dłuższego treningu zjeść coś lekkostrawnego np. banana lub małą bułkę z dżemem lub miodem – to doda Ci energii w przypadku porządnego, interwałowego treningu. Jeżeli preferujesz trening na czczo, nie biegaj więcej niż 5-7 km, bo po prostu braknie Ci siły.

3. Wybierz odpowiednią trasę. Może się okazać, że podczas upałów będziesz musiał trochę zmodyfikować dotychczasową trasę. W gorące dni wszyscy szukamy zacienionych miejsc, dotyczy to również biegaczy. Nagrzany w ciągu dnia asfalt długo oddaje ciepło (nawet do wieczora), dlatego wybieraj miejsca z dala od miejskiego zgiełku. Najlepsze będą w tym przypadku ścieżki szutrowe, leśne. Plusy takich miejsc to również naturalna powierzchnia. W razie potrzeby pamiętaj, żeby wcześniej spryskać się środkiem przeciw komarom! Z kolei dla zimnolubnych polecam trening na bieżni w klimatyzowanej siłowni.

4. Włóż właściwy strój. Właściwy, czyli jaki? Wiadomo, że podczas upałów wybieramy krótkie spodenki i koszulki. Ale w tym przypadku bardzo istotny jest również materiał, z którego wykonane jest ubranie oraz jego kolor. Polecam Ci krótkie koszulki termoaktywne, najlepiej na ramiączkach w jasnych odcieniach. Unikaj czerni – tylko przyciąga promienie słoneczne. Podobnie spodenki – krótkie i jasne. Dobierz to tego sportowe skarpetki i koniecznie przewiewne buty. Podczas słonecznych dni pamiętaj też o kremie z filtrem oraz odpowiednim nakryciu głowy. Warto zaopatrzyć się także w przeciwsłoneczne okulary z filtrem (koniecznie dla biegaczy).

5. Dobierz najlepsze dla siebie tempo. Jedna rzecz: podczas lejącego się z nieba żaru zapomnij o życiówkach. Przegrzanie sprawia, że biegnie nam się wolniej i ciężej niż zwykle. Mamy gorszą wydolność. Najważniejsze to, żeby słuchać swojego organizmu i reagować na sygnały które nam wysyła. Zacznij od 5 minutowej rozgrzewki, przejdź do marszu i truchtu pozwól, żeby organizm przyzwyczaił się do wysokiej temperatury. Dopiero po tych aktywnościach zacznij zwiększać tempo biegu. Dostosuj tempo do panujących warunków. Gdy pojawią się jakieś dolegliwości, odpuść - wróć do marszu. Poczekaj na odpowiedni dla siebie moment lub wróć do treningu, gdy zrobi się chłodniej.

I pamiętaj, bieganie nawet podczas wysokich temperatur ma być dla Ciebie przede wszystkim przyjemnością, dlatego zastosuj się do powyższych wskazówek i najważniejsze - słuchaj swojego organizmu. Zawsze!

Zobacz więcej

  • Bieganie 2018-07-18
    Lubicie trenować z muzyką? Czy Wam to przeszkadza? Ja kocham trenować z muzyką. Szybciej mija mi czas w czasie...
  • Bieganie 2018-05-22
    Co to jest Fitness Walking? Na co dzień pracuję jako trener personalny. Głównie zajmuję się...
  • Ogólne 2018-10-23
    Ewuniu na wstępie dziękuję Ci za ten wspaniały i niezwykle kreatywny dzień! Może przedstawię w ogóle...
  • Bieganie 2018-04-05
    Za co kocham bieganie? Za pewność siebie! Za poznawanie wspaniałych ludzi na swojej drodze.Za zwiedzanie...