Jak biegać na bieżni? Zalety, wskazówki i plan treningowy

Marzy mi się kiedyś przetrenować cały zimowy sezon biegowy w czystym powietrzu.
Marzy mi się bieganie bez maski. Marzy mi się piękne i przejrzyste otoczenie.
Marzą mi się zdrowi ludzie bez alergii i problemów z chorobami górnych dróg oddechowych.

Tym razem się nie poddam !!!
Smog nie pokrzyżuje mi kolejny raz
planów związanych z treningiem w plenerze.
Uwielbiam biegać w mieście.
Uwielbiam biegać przed siebie.
Uwielbiam podczas biegania obserwować otoczenie.
Teraz wiem, że to mało realne ?.

Statystyki dotyczące jakości powietrza w Polsce są alarmujące. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem, Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie.
Pod względem zanieczyszczenia pyłami PM2,5 plasujemy się na drugiej pozycji. Normy zanieczyszczeń wyznaczone przez WHO w naszym kraju są przekraczane nawet dziesięciokrotnie. Ma to poważne konsekwencje. Wdychanie szkodliwych dla zdrowia substancji przyczynia się do powstania wielu poważnych schorzeń. Obecne w smogu toksyczne substancje silnie oddziałują na układ oddechowy, krwionośny i nerwowy. W efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia alergii, zawału serca, udaru mózgu, nowotworów (w tym raka płuc i krtani) oraz chorób układu oddechowego, takich jak astma czy przewlekłe nieżyty dróg oddechowych.

Gdzieś biegać trzeba. Można zainwestować w maskę i biegać z maską w plenerze, ale w takich momentach zdrowszą alternatywą jest trening zrobiony na bieżni.
Poniżej spisałam kilka zalet treningu na bieżni:
-Bieżnia pozwala przeprowadzić trening bezpiecznie niezależnie od warunków pogodowych.

-Bieżnia jest doskonałym sprzętem dla osób powracających do sportu po kontuzji albo tych, którzy są w trakcie leczenia lub rehabilitacji.

-Bieżnia zapewnia Ci dostęp do wielu gotowych programów, wybierając odpowiedni możesz dostosować trening do obecnego stopnia wytrenowania twojego organizmu.

-Bieżnia pozwala Ci również na precyzyjną zmianę stopnia nachylenia toru po, którym się poruszasz. W dowolnej chwili możesz zmieniać prędkość biegu, jeżeli odczuwasz zmęczenie łatwo możesz przejść do marszu albo truchtu.

-Większość bieżni jest kompatybilna z twoim pulsometrem - na bieżąco możesz kontrolować pracę swojego serca, ocenić swoją wydolność i kondycję. Posiadanie sport testera nie jest niezbędne aby wykonać trening na bieżni ale stanowi duże udogodnienie i daje CI pełną kontrolę.

-Bieżnia nie gwarantuje widoków - jest to duża wada, przez którą większość osób uważa trening na niej za zbyt nudny. Nie masz wyznaczonego celu do którego mógłbyś dobiec, jesteś więc cały czas w jednym miejscu. Błędnik szaleje i czujesz się jak chomik biegający w kole. Przyzwyczajenie się do takiego stanu rzeczy jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż bieg w piętnastostopniowym mrozie po lodzie i śniegu.

-Na bieżni nie występuje opór powietrza, więc podkręć o 1% moc aby wyrównać obciążenie w jakim poruszasz sie normalnie w plenerze.

- Bieżnia zawyża niektóre parametry m.in. spalanie kalorii ( 50kcal/1 km optymalne założenie).

Przykładowy trening:

Rozgrzewka 5-7 minut
Incline - 1.5
Speed - 7.5-8.0

30 minut
Incline - 1.5-2.5
Speed - 10.0-12.00
Cool down 10 minut
Incline - 0.5
Speed - 5.0-6.5

Zobacz więcej

  • Bieganie 2018-07-18
    Lubicie trenować z muzyką? Czy Wam to przeszkadza? Ja kocham trenować z muzyką. Szybciej mija mi czas w czasie...
  • Bieganie 2018-05-22
    Co to jest Fitness Walking? Na co dzień pracuję jako trener personalny. Głównie zajmuję się...
  • Ogólne 2018-10-23
    Ewuniu na wstępie dziękuję Ci za ten wspaniały i niezwykle kreatywny dzień! Może przedstawię w ogóle...
  • Bieganie 2018-04-05
    Za co kocham bieganie? Za pewność siebie! Za poznawanie wspaniałych ludzi na swojej drodze.Za zwiedzanie...