Jakie badania warto wykonać przed rozpoczęciem przygody z bieganiem?

Coraz więcej osób zaczyna aktywnie uprawiać sport i dbać o zdrową dietę. Jest to bardzo dobra wiadomość, jednak zanim wstaniemy z kanapy i podejmiemy decyzję o zmianie stylu życia, powinniśmy wykonać również niezbędne badania profilaktyczne. Ich wyniki powiedzą nam, czy bez przeszkód możemy rozpocząć treningi w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia.

badania dla sportowców

Badania dla biegaczy

Ogromnie cieszy mnie fakt, że bieganie staje się coraz popularniejsze. Polacy wyruszyli na ścieżki biegowe, zaczęli kupować buty z amortyzacją, oddychające koszulki oraz zegarki. Choć koronawirus pokrzyżował tegoroczne plany biegaczy w startach podczas imprez biegowych, to już rozpoczęli przygotowania do nich. Niektórzy szykują się do przyszłorocznych półmaratonów i maratonów. Mimo, że to start w maratonie jest marzeniem każdego biegacza i jednocześnie najbardziej wymagającym dystansem, nie należy również bagatelizować wysiłku, z jakim wiąże się start w pięciokilometrowym biegu, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z bieganiem.

Badania są szczególnie ważne w przypadku osób, które do tej pory prowadziły mało aktywny tryb życia. Takie osoby powinny upewnić się, czy nie posiadają przeciwwskazań do regularnego, wymagającego wysiłku. Natomiast dla osób, które mają za sobą dziesiątki i setki przebiegniętych kilometrów, badania są szansą na weryfikację stanu zdrowia i ewentualne zmiany w diecie lub treningu. Biegacze oraz inne osoby, które chcą trenować regularnie, powinni wykonywać badania około 3-4 razy w roku.

Badania krwi dla biegaczy

Wśród badań krwi, które biegacze powinni wykonywać regularnie, znajdują się m.in. morfologia, glukoza, żelazo, magnez, potas, cholesterol czy OB. Wszystkie te badania można zrealizować, badając krew w ośrodku zdrowia, punkcie pobrań, a nawet w domu.

  • morfologia

Jednym z ważniejszych parametrów, który można odczytać z krwi, jest hematokryt (HCT), który przedstawia stosunek objętości krwinek do objętości krwi. W przypadku osób, które nie uprawiają sportu, niski wynik HCT może oznaczać anemię. Jednak dla osób, które biegają taki wynik, jest informacją o przystosowaniu się ciała do wysiłku. Wówczas w wyniku rozrzedzenia się krwi maleje stosunek czerwonych krwinek do całej objętości krwi. Takie zjawisko nazywane jest anemią sportową i oznacza adaptację organizmu do nowych warunków.

  • glukoza

Przed podjęciem wysiłku fizycznego należy również sprawdzić poziom glukozy we krwi.  Jej wartość wykraczająca ponad normę może wskazywać na występowanie cukrzycy i wynik ten należy skonsultować z lekarzem. Natomiast zbyt niski poziom glukozy może wiązać się z osłabieniem, a w tym przypadku nie należy uprawiać sportu ani wymagającej aktywności fizycznej.

badania dla biegaczy badania dla dzieci
  • żelazo

 

Dla osób, które planują rozpocząć treningi, wskaźniki żelaza powinny mieścić się w normie, gdyż wpływa ono na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i całego organizmu podczas wysiłku. Jednak niedobór żelaza jest niezwykle częstym problemem, który pojawia się m.in. przez przestrzeganie diety bezmięsnej czy spożywanie wysokoprzetworzonej żywności, która utrudnia jego wchłanianie.

 

  • magnez

 

Badanie magnezu jest niezwykle istotne w diagnostyce zaburzeń nerwowo-mięśniowych i rytmu serca. Jego niedobór może wywoływać kłopoty ze snem, skurcze mięśni, drganie powiek czy uczucie ciągłego zmęczenia. Ponadto wynik poniżej normy może zaburzać pracę układu mięśniowego, co jest bardzo istotne przy rozpoczęciu uprawiania sportu. W przypadku osób aktywnych niedobór zmniejsza także efekty treningu.

 

 

  • potas

Potas również odpowiada za przekazywanie impulsów nerwowych i inicjuje skurcze mięśni. Jego niedobory mogą skutkować problemami w funkcjonowaniu układu krążenia oraz wywoływać dokuczliwe skurcze. Biegając często i intensywnie należy regularnie kontrolować jego pomiar.

  • cholesterol

Wynik cholesterolu, który znajduje się powyżej normy, zwiększa ryzyko wystąpienia zawału, dlatego należy go skonsultować z lekarzem. Po rozmowie ze specjalistą konieczna może być zmiana diety i powolne wprowadzanie ćwiczeń, które są jednym ze sposobów na obniżenie złego cholesterolu.

  • OB (Odczyn Biernackiego)

Podwyższone OB nie zawsze musi oznaczać chorobę, gdyż takie wartości osiągają kobiety w ciąży czy osoby, które żyją w dużym stresie. Jednak nie należy bagatelizować wysokiego wyniku Odczynu Biernackiego, ponieważ może to świadczyć o występowaniu stanu zapalnego w organizmie.

 

Do listy badań laboratoryjnych warto również dodać badanie moczu, kreatyninę, CRP oraz lipidogram, a także zrealizować badanie EKG, którego wynik jest informacją na temat stanu układu krążenia.

Badania lekarskie dla biegaczy 

Wszystkie powyższe parametry z krwi możesz zbadać nie tylko w punktach pobrań, ale też we własnym domu. Platforma uPacjenta umożliwia realizację domowych pobrań krwi, których wyniki można odebrać online, a następnie skonsultować je z lekarzem przez internetową platformę. Cały proces odbywa się bez wychodzenia z domu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem m.in. dla osób, które nie mają czasu udać się do ośrodka zdrowia czy punktu pobrań.

Wystarczy wejść na stronę www.upacjenta.pl,  podać adres, wybrać preferowane badania, termin oraz specjalistę, a następnie czekać na niego o umówionej porze w domu. Oprócz pobrań krwi u dorosłych i dzieci uPacjenta świadczy też usługi KTG dla kobiet w ciąży czy wizyty pielęgniarsko-położnicze. W Warszawie i Krakowie istnieje również możliwość zamówienia fizjoterapeuty do domu, co z pewnością ucieszy osoby aktywnie uprawiające sport.

Specjalnie w trosce o Wasze zdrowie mam dla WAS kod rabatowy. Na hasło: ADRIANNAPALKA15 wykonacie badania z 15% zniżką do końca 2021 r.

Zobacz więcej

  • Bieganie 2018-07-18
    Lubicie trenować z muzyką? Czy Wam to przeszkadza? Ja kocham trenować z muzyką. Szybciej mija mi czas w czasie...
  • Bieganie 2018-05-22
    Co to jest Fitness Walking? Na co dzień pracuję jako trener personalny. Głównie zajmuję się...
  • Ogólne 2018-10-23
    Ewuniu na wstępie dziękuję Ci za ten wspaniały i niezwykle kreatywny dzień! Może przedstawię w ogóle...
  • Bieganie 2018-04-05
    Za co kocham bieganie? Za pewność siebie! Za poznawanie wspaniałych ludzi na swojej drodze.Za zwiedzanie...