Kręgosłup piersiowy, ze względu na wytwarzane połączenia, jest wyjątkowym odcinkiem kręgosłupa. W tej części cyklu “Kwadrans dla zdrowia” zajmiemy się możliwościami skrętnymi tego segmentu.
Kręgosłup piersiowy razem z żebrami i mostkiem tworzy klatkę piersiową, chroniącą organy wewnętrzne i stanowiącą swoistą bazę dla oddychania. Mimo względnie sztywnej struktury klatki piersiowej, kręgosłup piersiowy może poruszać się we wszystkich kierunkach.
ODCINEK PIERSIOWY - AUTOBADANIE
W teście pierwszym siedząc na krześle, najlepiej przed lustrem, wykonujemy powolne, świadome ruchy rotacyjne obserwując zakres ruchu, oraz towarzyszące mu odczucia. Wychwytujemy asymetrie, łatwość i płynność wykonania skrętów oraz ewentualnie występujące dolegliwości.
Drugi test wykonujemy w klęku skulonym. Łokcie ustawiamy przy kolanach, dłoń kładziemy na karku. Utrzymując ramię w przedłużeniu linii barków wykonujemy rotację bez odrywania pośladków od pięt i przesuwania do boku ciężaru ciała. Podobnie jak w teście pierwszym obserwujemy zakres ruchu, łatwość jego wykonania i mogące się pojawić dolegliwości.
Ludzki organizm nie jest symetryczny, stąd niewielkie różnice przeważnie nie powinny niepokoić, jednak wyraźne asymetrie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Mniejszy zakres ruchu, jego utrudnienie lub odczuwany dyskomfort mogą wynikać z przeważającej pozycji podczas dnia. Na przykład skręcamy się do monitora, jeśli nie jest ustawiony centralnie. Różnice wynikają również z uprawianej dyscypliny sportu, gdzie asymetrycznie korzystamy z obu stron ciała, jak np. tenis.
ODCINEK PIERSIOWY - MOBILNOŚĆ
Pracę nad poprawą mobilności warto zacząć korzystając z podwójnej piłeczki (duoball/doubleball). Opierając się na niej o ścianę zwracamy uwagę, by wyrostki kolczyste kręgosłupa spoczywały bez ucisku, w rowku na środku piłeczki. Im większy wytworzymy kąt natarcia na piłeczkę, tym praca będzie bardziej intensywna. Pamiętajmy jednak, aby nie przekraczać poziomu 6-7/10 w subiektywnej skali odczucia bólu.
Po automasażu piłeczką należy wykonać aktywną pracę nad mobilnością. W klęku na jednym kolanie przy ścianie, wykonujemy rotację. W jej maksymalnym punkcie, staramy się niejako wydłużyć rękę. Wykonujemy 3-4 głębokie wdechy, powodujące dodatkowe rozprężenie klatki piersiowej. Nie wykonujemy pogłębienia w formie sprężynującego ruchu. Praca powinna być świadoma i w pełni kontrolowana naszymi mięśniami.
UTRWALENIE
Utrwalając uzyskane efekty wykonamy ćwiczenie w pozycji klęku na jednym kolanie. Rozciągając taśmę (flatband) przymocowaną bocznie u dołu wykonujemy ruch skośnie w górę w pełnym dostępnym zakresie ruchu. Mięśnie mają szansę zapracować w zakresie, który nie był dla nich dostępny przed poprawą mobilności.
Do drugiego ćwiczenia ustawiamy się w klęku podpartym. Należy zwrócić uwagę na poprawne ułożenie ciała. Następnie, odciążając jedno kolano skręcamy tułów, przez sięgnięcie ręką kolejno dołem w przeciwnym kierunku a następnie z dłonią ułożoną na karku w kierunku sufitu. Pamiętajmy by nie przenosić ciężaru ciała do boków, ruch powinien być wykonywany z pełną kontrolą.
Ćwiczenia warto wykonywać dla obu stron ciała, łącząc je z oddechem, który ma za zadanie rozprężenie klatki piersiowej, a przez to może dać dodatkowy efekt poprawy mobilności.
Pamiętaj, że podstawą skutecznego leczenia jest dokładna diagnoza przeprowadzona przez specjalistę oraz indywidualnie dobrana terapia. Prezentowane treści mają charakter poglądowy i nie mogą zastąpić badania fizjoterapeutycznego. Jeżeli podczas testów lub ćwiczeń odczuwasz dolegliwości, skontaktuj się z fizjoterapeutą lub lekarzem.
Zobacz więcej
-
Bieganie 2018-07-18Lubicie trenować z muzyką? Czy Wam to przeszkadza? Ja kocham trenować z muzyką. Szybciej mija mi czas w czasie...
-
Bieganie 2018-05-22Co to jest Fitness Walking? Na co dzień pracuję jako trener personalny. Głównie zajmuję się...
-
Ogólne 2018-10-23Ewuniu na wstępie dziękuję Ci za ten wspaniały i niezwykle kreatywny dzień! Może przedstawię w ogóle...
-
Bieganie 2018-04-05Za co kocham bieganie? Za pewność siebie! Za poznawanie wspaniałych ludzi na swojej drodze.Za zwiedzanie...