Skąd bóle w obrębie kręgosłupa skoro biegamy... nogami??

No właśnie, wszystko jest OK dopóki mamy pełną ruchomość w stawach biodrowych czyli tam skąd idzie główna siła napędowa nóg. Dwa różne rodzaje bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym spowodowane są dwoma róźnymi czynnikami:

1# Ból napięciowy/zmęczeniowy...

...pojawia się w trakcie ruchu, już po przebiegnięciu nawet 2 km. Powoduje go osłabiony pośladek lub wzmożone napięcie mięśnia 4głowego uda (często jedno i drugie na raz), przez co końcowy zakres ruchu wyprostu w biodrze wykonywany jest przez miednicę, a dalej przez kręgosłup lędźwiowy, zamiast przez staw biodrowy. Długotrwałe przeciążenie tych struktur prowadzi do bólu. Wystarczy dobre rolowanie oraz rozciągnięcie by pozbyć się bólu, ale jako objawu... Problemu pozbędziesz się wzmacniając "poślady" i rozciągając 4głowy uda.

2# ból kompresyjny - jest sytuacją odwrotną...

Wystąpi po skończonym treningu lub pod sam jego koniec, najczęściej kiedy się nie ruszamy czyli podczas dłuższego siedzenia czy leżenia bezpośrednio po wysiłku. W tym przypadku głównym powodem jest napięcie tylnej taśmy nogi czyli 2głowego oraz łydki. Końcowa faza zgięcia w stawie biodrowym kompensowana jest miednicą oraz kręgosłupem. W tym przypadku przeróżne zabiegi rozluźniające w okolicy kręgosłupa tylko pogorszą sprawę. Jeśli mamy tu coś masować i rozciągać to tylną stronę uda oraz łydkę. Sprawa jest na tyle poważna, że zaniedbanie może doprowadzić do przepuklin kręgosłupa lędźwiowego w dwóch ostatnich dolnych segmentach, więc tu sugerowałbym kilka wizyt u fizjoterapeuty, który pomoże nam wyprowadzić problem do końca.Wnioski: Skoro boli dolny odcinek kręgosłupa to najprawdopodobniej "biegasz kręgosłupem" , a nie nogami ;)Peace!

Zobacz więcej

 • Bieganie 2018-07-18
  Lubicie trenować z muzyką? Czy Wam to przeszkadza? Ja kocham trenować z muzyką. Szybciej mija mi czas w czasie...
 • Bieganie 2018-05-22
  Co to jest Fitness Walking? Na co dzień pracuję jako trener personalny. Głównie zajmuję się...
 • Ogólne 2018-10-23
  Ewuniu na wstępie dziękuję Ci za ten wspaniały i niezwykle kreatywny dzień! Może przedstawię w ogóle...
 • Bieganie 2018-04-05
  Za co kocham bieganie? Za pewność siebie! Za poznawanie wspaniałych ludzi na swojej drodze.Za zwiedzanie...