Śpij na zdrowie. Dlaczego sen jest ważny?

Nie od dziś wiadomo, że sen jest nam potrzebny jak jedzenie, picie czy oddychanie. Jest nam niezbędny do życia, ale też niezmiernie ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, naszego mózgu. I choć niektórzy bagatelizują tę kwestię, to zarwana noc wyrządza w naszym mózgu szkody, których nie da się naprawić.

Sypiamy coraz gorzej. Intensywność dnia codziennego oraz przebodźcowanie sprawiają, że nasz sen jest nieefektywny, kładziemy się późno, wstajemy wcześnie, przebudzamy się w nocy. To wszystko powoduje, że w ciągu dnia czujemy się rozdrażnieni, trudniej nam się skoncentrować na codziennych czynnościach. Człowiek niewyspany jest bardziej rozkojarzony, drażliwy, ma problemy z pamięcią, jest mniej odporny na infekcje i choroby, a także stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, ponieważ niewyspany mózg zachowuje się podobnie jak po alkoholu.

Niektórzy śpią 6 godzin, inni potrzebują nawet 9 h, najistotniejsze jest, żeby spać dokładnie tyle, ile potrzebujemy. I pamiętajcie nie da się nadrobić straconego snu np. przesypiając weekend. Z badań wynika, że jeżeli nasz sen skrócimy o 1,5 godziny - nasza efektywność w następnym dniu spadnie o 30 proc.

Dzisiaj podzielę się z Wami moimi wskazówkami, dzięki którym zaczęłam dużo lepiej sypiać. Jeżeli macie problemy ze snem, z pewnością Wam pomogą. Chcę od razu podkreślić, że moje absolutne minimum to 7-8 godzin snu.

dlaczego sen jest ważny
 1. Zawsze chodzę spać o tej samej porze. Zarówno w tygodniu jak i w weekendy. Mam stały cykl dobowy. Już dawno temu wprowadziłam sobie tę rutynę, dlatego chodzę spać i wstaje zawsze o tej samej godzinie.
 2. Aktywność fizyczna! Nic tak nie poprawia jakości snu jak regularny sport. Może to By bieganie, pływanie, jazda na rowerze, czy trening w domu. Ważne, że to robić przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Nie polecam jednak bardzo intensywnych ćwiczeń siłowych tuż przed położeniem się do łóżka. Może to zaburzyć gospodarkę hormonalną.
 3. Wieczorny relaks. Na dwie godziny przed położeniem się do łóżka staram się nie zaglądać do telefonu czy laptopa. Jest to dobry czas na ciepłą kąpiel, czytanie książek i relaksacyjną muzykę, czyli same przyjemne czynności J
 4. Zdrowe odżywianie i nieprzejadanie się. Kolację staram się zjeść co najmniej 2 godz. przed spaniem i zazwyczaj jest to posiłek lekkostrawny. Uważajcie na substancje stymulujące, zawarta w kawie i napojach energetycznych kofeina czy w herbacie – teofilina, mogą wpływać na sen nawet do 12 godzin od ich spożycia. Z kolei alkohol -choć może teoretycznie ułatwiać zasypianie, jakość snu jest fatalna.

Problemy ze snem są nie tylko męczące, ale też mogą być niebezpieczne dla zdrowia – dlatego nie pomijajmy go. W przypadku długotrwałego problemu warto skontaktować się ze specjalistą.

Dajcie znać, czy macie problemy ze snem, czy może odwrotnie śpicie jak niemowlęta? :) i oczywiście napiszcie jakie są Wasze sposoby na zdrowy i głęboki sen? 

Zobacz więcej

 • Bieganie 2018-07-18
  Lubicie trenować z muzyką? Czy Wam to przeszkadza? Ja kocham trenować z muzyką. Szybciej mija mi czas w czasie...
 • Bieganie 2018-05-22
  Co to jest Fitness Walking? Na co dzień pracuję jako trener personalny. Głównie zajmuję się...
 • Ogólne 2018-10-23
  Ewuniu na wstępie dziękuję Ci za ten wspaniały i niezwykle kreatywny dzień! Może przedstawię w ogóle...
 • Bieganie 2018-04-05
  Za co kocham bieganie? Za pewność siebie! Za poznawanie wspaniałych ludzi na swojej drodze.Za zwiedzanie...