Wiem, że lekki ból, przyspieszony oddech, zaczerwienienie i pot na ciele nie zachęcają do wysiłku, ale dzięki temu widać, że organizm reaguje na trening i adaptuje się do wysiłku. Warto nauczyć się radzić z negatywnymi skutkami zmęczenia, a zaowocuje to szybsza poprawą sprawności i ogólnego stanu zdrowia.
Czym jest zmęczenie?
Jest to zmniejszenie zdolności do pracy, wynikające z wykonywanego wysiłku.
Czym może być spowodowane?
- przetrenowaniem, najczęściej jest ono spowodowane nakładaniem się obciążeń treningowych w okresie kolejnych cyklów
- niepoprawną techniką
- wadami budowy ciała
- zbyt dużą dawką ćwiczeń jeśli chodzi o osoby dopiero zaczynające przygodę z systematyczną aktywnością
Brak odpoczynku i regeneracji sprawia, że w mięśniach i układzie nerwowym odkładają się szkodliwe produkty przemiany materii. To sprawia, że nie możecie kontynuować wykonywania wysiłku i normalnie funkcjonować.
Musicie to zmienić!!!
Wyróżnia się dwa rodzaje zmęczenia:
1. Zmęczenie obwodowe – w którym następuje spadek zdolności do pracy (skurczu) włókien mięśniowych. Odczuwamy ból oraz występuje zakwaszenie mięśni. (nie mylcie bólu mięśni z zakwaszeniem, ból powodują mikrouszkodzenia)
2. Zmęczenie ośrodkowe - związane jest z centralnym układem nerwowym oraz psychiką. Podczas ćwiczeń odczuwasz ból mięśni, problem z oddechem, pocisz się. Nadmiar kortyzolu - hormonu stresu, który produkowany jest przez korę nadnerczy, „bombarduje” nasz układ nerwowy informacjami o przepracowaniu organizmu. Do tego dochodzi nagromadzenie się kwasu mlekowego w CUN.
NIE DAJCIE SIĘ ZMĘCZENIU!!!
Pomogą Wam w tym wanna z ciepłą wodą, masaże, prysznic oraz regularny stretching.
- prysznic im silniejszy tym lepszy ,naprzemienny 3 minuty ciepła woda 0,5 minuty zimna
- ciepła kąpiel -35-37st.- po siłowni, aerobiku, zajęciach szybkościowo - siłowych z dobrą i naturalną solą do kąpieli. Taka sól zawiera dużo jodu, który przyspieszy regenerację mięśni.
- masaż i automasaż ręczny – najlepiej udaj się do specjalisty
- stretching - wykonujcie po każdym treningu. Rozciąganie zwiększa wytrzymałość mięśni oraz przyspiesza ich regenerację. Zadaniem stretchingu jest rozluźnienie włókien mięśniowych, ukierunkowanie wzrostu brzuśca (wysmuklenie mięśnia), usprawnienie przepływu krwi, odżywienie i ich odbudowę.
Zobacz więcej
-
Bieganie 2018-07-18Lubicie trenować z muzyką? Czy Wam to przeszkadza? Ja kocham trenować z muzyką. Szybciej mija mi czas w czasie...
-
Bieganie 2018-05-22Co to jest Fitness Walking? Na co dzień pracuję jako trener personalny. Głównie zajmuję się...
-
Ogólne 2018-10-23Ewuniu na wstępie dziękuję Ci za ten wspaniały i niezwykle kreatywny dzień! Może przedstawię w ogóle...
-
Bieganie 2018-04-05Za co kocham bieganie? Za pewność siebie! Za poznawanie wspaniałych ludzi na swojej drodze.Za zwiedzanie...