TRENING W BIURZE? Czemu Nie?!
Ćwiczenia, które rozruszają Twoje zasiedziane ciało i dodadzą energii do dalszej pracy, jesteś w stanie wykonać wszędzie. Nie ma się czego wstydzić – czas na papierosa czy plotki potrafi znaleźć większość z nas, więc nie mów, że nie możesz wygospodarować siedmiu minut na gimnastykę w ciągu ośmiu godzin spędzonych za biurkiem. Właśnie taka aktywność pomoże Ci zachować sprawność i zdrowy wygląd.
Jak się do tego zabrać?
Przede wszystkim zacznij od małych zmian, takich jak na przykład chodzenie po schodach w miejsce jazdy windą. Zamiast jechać na zakupy samochodem, wybierz się na spacer. To właśnie takie drobnostki składają się na zmianę stylu życia na zdrowszy i aktywniejszy –przynajmniej na początku.Brak ruchu w miejscu pracy – dlaczego jest tak niebezpieczny?
Siedząc przez osiem godzin na krześle, robisz wielką krzywdę swojemu kręgosłupowi – szczególnie odcinkom:- lędźwiowemu
- szyjnemu.
- Rozciąganie mięśni szyi i karku. Rozluźnij barki i delikatnie przechyl głowę na bok. Pomóż sobie, lekko dociskając ją ręką.
- Rolling na krześle.Wykonaj powoli rolowanie kręgosłupa. Powoli przechodź do możliwie głębokiego skłonu w przód. W pozycji stojącej, chwyć za oparcie fotela / krzesła i wykonaj opad w przód.
- Rozciąganie ramion. Przyciągnij wyprostowaną rękę do przeciwległego barku. Pilnuj, aby barki były na tej samej wysokości, a ręka stale wyprostowana w stawie łokciowym. Wykonaj taką samą liczbę powtórzeń na obie ręce.
- Rozciąganie klatki piersiowej. Zapleć dłonie za plecami, wyprostuj ręce i postaraj się delikatnie je unieść.
Na koniec ma dla Ciebie 10 praktycznych porad jak zadbać o formę w biurze:
- KOMFORTOWE MIEJSCE PRACY. Większość z nas w pracy spędza średnio 40 godzin tygodniowo. Co daje miesięcznie ponad 800 godzin. Pozycja siedząca tyle godzin to zabójstwo dla naszego kręgosłupa. Wygoda i komfort w miejscu pracy jest istotnym elementem. Fotel na, którym siedzisz musi być dopasowany indywidualnie do naszego ciała, dobrze wyprofilowany i powinien aktywnie podążać za naszym ciałem. To niezbędne, aby zminimalizować ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Unikaj zakładania nogi na nogę. Biurko i fotel powinny być regulowane.
- DZIESIĘĆ MINUT DLA CIAŁA W PRACY. Wstań od biurka, wykonaj parę przysiadów, wymachów ramion, zrób parę skłonów i krążenia głowy w różnych płaszczyznach. Ciało domaga się ruchu i nie może być tyle godzin w unieruchomieniu.
- REST ROOM. Korzystaj z pomieszczeń firmowych, które są przystosowane do odpoczynku. Połóż się na piłce rehabilitacyjnej, albo usiądź w wygodnym fotelu.
- ĆWICZENIA ODDECHOWE TO DOBRY KIERUNEK. Najlepiej wykorzystać tą metodę w sytuacjach stresowych, ale nie tylko. W stresie oddech staje się płytki, skoncentruj się na oddychaniu. Weź wdech nosem, chwilę zatrzymaj i powoli wypuszczaj ustami. Powtórz 10 razy. To na pewno pomoże Ci się uspokoić, a spokój przyda się w pracy.
- ENERGETYCZNE ŚNIADANIE TO PODSTAWA. Regularne i zdrowe jedzenie to duży problem wśród wielu pracowników. Bez energetycznego śniadania nie powinieneś wychodzić do pracy. Owsianka z owocami, łyżeczką masła kokosowego i modem to dobre rozwiązanie.
- DRUGIE ŚNIADANIE DO PRACY TO KONIECZNOŚĆ. Ja osobiście zabieram z sobą lunchbox z różnymi smakołykami. Najczęściej wypełniam go orzechami, suszonymi owocami, płatkami migdałowymi, makaronem z warzywami, owocami, sałatką, czy awokado.
- KAWA DOBRA, ALE NIE NA CZCZO. Unikaj picia kawy na czczo rozpuszczalnej lub zalewanej. Najlepsza jest gotowana, albo z ekspresu. Dzienna dawka kawy nie powinna przekraczać dwóch. Wszystko jest dobre, ale należy zachować umiar. Kawa jest ciężkostrawna i wychładza nasz organizm. Aby była lepiej tolerowana przez nasz organizm dodaj przyprawy( cynamon, kardamon i imbir). Jeżeli słodzisz kawę to najlepiej miodem, albo stewią.
- ODROBINA RELAKSU WSKAZANA. Chwila wytchnienia w pracy jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a wręcz przeciwnie. Nie rezygnujemy z przerwy. Aby pracować wydajnie musisz pamiętać o 15 minutowej przerwie dwa razy w ciągu godzin pracy.
- OCZY TEŻ POTRZEBUJĄ ODPOCZYNKU. Jeżeli siedzisz parę godzin dziennie przy komputerze, pamiętaj o oderwaniu wzroku od monitora i daj odpocząć swoim oczom. Dobrym rozwiązaniem jest częste mruganie, albo zamykanie oczu na kilka sekund. Musisz sobie wyrobić taki nawyk.
- UŚMIECHNIJ SIĘ. Pozytywne nastawienie na dzień dobry jest kluczowe. Staraj się optymistycznie podchodzić do wszystkiego, nawet jeżeli są problemy. Niech każda przeszkoda będzie dla Ciebie szansą.
Zobacz więcej
-
Bieganie 2018-07-18Lubicie trenować z muzyką? Czy Wam to przeszkadza? Ja kocham trenować z muzyką. Szybciej mija mi czas w czasie...
-
Bieganie 2018-05-22Co to jest Fitness Walking? Na co dzień pracuję jako trener personalny. Głównie zajmuję się...
-
Ogólne 2018-10-23Ewuniu na wstępie dziękuję Ci za ten wspaniały i niezwykle kreatywny dzień! Może przedstawię w ogóle...
-
Bieganie 2018-04-05Za co kocham bieganie? Za pewność siebie! Za poznawanie wspaniałych ludzi na swojej drodze.Za zwiedzanie...