VIDEO. Cenne minuty dla Twoich pleców

Każdego dnia Twój kręgosłup jest w użyciu. Co za tym idzie, często narażamy go na uszkodzenie. Jeżeli miewasz problemy, albo próbujesz im zapobiec codzienna dawka treningu dla Twojego kręgosłupa jest jak najbardziej wskazana. I nie wykręcaj się - masz jedno zdrowie i jeden kręgosłup. Szanuj go - podejmij wyzwanie i ćwicz ze mną każdego dnia!

Zdrowy kręgosłup utrzymuje Twoją masę ciała i pozwala na  swobodne wykonywanie ruchów. Jego kondycja zależy przede wszystkim od zachowania równowagi pomiędzy naturalnymi krzywiznami kręgosłupa i siły mięśni otaczających. Kręgosłup dzięki naturalnym krzywiznom: lordozie szyjnej, kifozie piersiowej i lordozie lędźwiowej jest w stanie utrzymać prawidłową postawę  oraz zapobiec przeciążeniom. Krzywizny są zachowane, gdy ciało jest rozluźnione, a uszy, barki i biodra znajdują się w linii prostej. 

Zagrożenia dla pleców. 

Na większość przyczyn bólu kręgosłupa pracujemy sami. Jest to spowodowane słabą formą mięśni korpusu. Często źle przenosimy i podnosimy różne ciężary. Złe nawyki ruchowe, nieprawidłowa sylwetka, czy nadwaga przyczyniają się do uszkodzeń w obrębie kręgosłupa. To tylko namiastka zagrożeń. Jest ich o wiele więcej. 

Pamiętaj, że Twój kręgosłup jest w ciągłym ruchu. Kiedy idziesz, schylasz się, podnosisz, siedzisz, biegasz, czy skaczesz on cały czas pracuje. Możesz spowolnić proces tzw. „zużycia” kręgosłupa i skupić się najpierw na prawidłowym poruszaniu się i funkcjonowaniu codziennym.  

Schylaj się uginając kolana i biodra, nie plecy.

Zwróć uwagę jak wstajesz z łóżka. Gdy zadzwoni budzik, przekręć ciało na bok, opuść nogi na podłogę i dopiero podnieś głowę. 

Trzymaj ciężary blisko ciała. Wszystkie ciężary podnoś z pozycji przysiadu. Zaangażuj pracę korpusu i nóg. 

Dostosuj podnoszone ciężary do swoich możliwości. 

Pamiętaj twoje mięśnie brzucha, grzbietu, pośladków i ud są wsparciem dla kręgosłupa. Dbaj o ich formę i odpowiednio dobieraj ćwiczenia do swoich możliwości. Regularny trening wzmocni twój tułów, co pozwoli zmniejszyć ryzyko uszkodzeń kręgosłupa. 

Po krótkim wstępie pora na wskazówki treningowe:

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z fizjoterapeutą.

Na początku mogą wystąpić minimalne dolegliwości bólowe. Jeżeli ból będzie się utrzymywał, zaprzestań ćwiczeń i zgłoś się do fizjoterapeuty, albo lekarza. 

Rozpoczynaj powoli, stopniowo zwiększając tempo, ale nie może być za intensywnie. Im wolniej tym dokładniej i efektywniej. 

Rozciągaj mięśnie powoli, bez pulsowania!

Pamiętaj, aby odpowiednio oddychać w czasie ćwiczeń. Nie wstrzymuj oddechu.

KLIKNIJ I POBIERZ HARMONOGRAM TRENINGÓWhttps://www.youtube.com/watch?v=xG2QU6xpgPw&t=396s

Zobacz więcej

  • Bieganie 2018-07-18
    Lubicie trenować z muzyką? Czy Wam to przeszkadza? Ja kocham trenować z muzyką. Szybciej mija mi czas w czasie...
  • Bieganie 2018-05-22
    Co to jest Fitness Walking? Na co dzień pracuję jako trener personalny. Głównie zajmuję się...
  • Ogólne 2018-10-23
    Ewuniu na wstępie dziękuję Ci za ten wspaniały i niezwykle kreatywny dzień! Może przedstawię w ogóle...
  • Bieganie 2018-04-05
    Za co kocham bieganie? Za pewność siebie! Za poznawanie wspaniałych ludzi na swojej drodze.Za zwiedzanie...